icn
icn
icn
loader
img

חשוב לדעת

עריכת אפיון לפרויקט

יצירת אפיונים טכניים עבור אתרי אינטרנט או מערכות WEB היא אחת המשימות הקשות ביותר מבחינה טכנית בתחום פיתוח אתרי אינטרנט, מערכות CRM ופורטלים מקוונים. לעיתים הלקוחות אינם מייחסים חשיבות רבה ליצירת מפרט טכני - והתוצאה עלולה להיות מתסכלת מאוד.

 העדר של הוראות מפורטות ודילוג על שלבים בלי לקחת בחשבון את כל התהליכים וההיבטים של פיתוח האתר, מביאים לחוסר היכולת של הלקוח להגדיר את היעדים הסופיים אליהם הוא רוצה להגיע, וזה מביא לכך שהמפתח אינו יכול לחשב את התקציב המשוער לפרויקט. כתוצאה מכך, המתכנתים מבזבזים שעות עבודה רבות באופן לא יעיל וחוזר על משימות שונות מספר פעמים. ניתן להימנע מבעיות מסוג זה על ידי הזמנת מיפוי, אפיון טכני ותרשימים לפרויקט שלכם, תוך התחשבות בכל ההיבטים: תכנות, עיצוב, עיצוב UI ואינטגרציה של שירותי צד שלישי.

 

רוצה לדעת יותר על כתיבת אפיון לפרויקט?

 

בעלי תפקידים שיהיו מעורבים בפרויקט שלך:

icn

מנהל פרויקט

icn

מומכי UX & UI

icn

מתכנתים

icn

אדריכל מערכת

img

הזמן כעת

icn icn
img

מידע שימושי

 • img

  מדוע אתה זקוק למשימה טכנית?

 • img

  כיצד לכתוב מפרט טכני

 • img

  כמה עולה פיתוח מפרט טכני

img
img

מדוע אתה זקוק למשימה טכנית?

פיתוח מפרטים טכניים ליצירת שירות אינטרנט הוא אחד הפרויקטים הקשים ביותר מבחינה טכנית בתחום פיתוח אתרי אינטרנט ופורטלים מקוונים. בהתבסס על ניסיון רב שנים, ההצלחה הכוללת של הפרויקט שלך תלויה במשימה טכנית כתובה היטב. מבלי ליצור מראש הוראה רציפה לכל התהליכים ותנאי הפיתוח, עם כל משתתפיה, אתה מסכן את איכות התוצאה. חשבו על כך כבנייה ספונטנית של בית. לא ניתן להתחיל בעבודה ללא חישוב מקדים של עלויות הבנייה וללא הכנת תיעוד הפרויקט. כדי לוודא שהבית שהתחלת לבנות יכול להיבנות בכלל, יש צורך במעצבי נוף, מהנדסים ואנשי מקצוע אחרים, כך שאין אפשרות להתחיל פרויקט כזה ללא הכנה מוקדמת. תנאי ההתייחסות ליצירת שירות אינטרנט מתבצעים בתקן דומה. רק על ידי הקצאת חלק מהתקציב ליצירת משימה טכנית מפורטת, ניתן למנוע בעיות אפשריות בעתיד.

 • חישוב תקציב - אי אפשר לחשב כמה יעלה אתר או יישום עם ארכיטקטורה מורכבת עד שתפרק אותו לאלמנטים ופונקציות. יתכן שלא תסכים איתנו, כי אולי כבר פנית לחברות שונות עם תיאור ראשוני או גרוע מכך, עם תיאור בעל פה של המשימה וקיבלת הערכה לפרויקט. אבל, אל תהיה נאיבי - מפתחים, כמו בכל מקצוע אחר, לא יעבדו מבלי להרוויח מכך. ככלל, קיבלת חישוב עבור הפרויקט, המבוסס על "סוג" הפרויקט שלך עם עלות בסיס גבוהה יותר ב-50%, ולפעמים, אף  גבוהה פי שתיים. נקיבת מחיר כזה מתבססת על סמך חישוב עלותו של כל פרט אפשרי שתוכל להעלות לביצוע הפרויקט שלך. חישוב מסוג זה הוא בעייתי להשלמת הפרויקט שלך בהצלחה וכמובן שאינו יעיל עבורך, מכיוון שאם לפרויקט שלך אין ארכיטקטורה מורכבת, פונקציות שונות או שילוב עם שירותי צד ג\', סביר להניח שתשלם יתר על המידה עבור יישום הפרויקט. גם מצב הפוך אפשרי - היזם, שהגיע למספר השעות המרבי המושקע בפיתוח, יבקש ממך תשלום נוסף. לפיכך, על ידי יצירת תנאי חישוב התקציב, גדל הסיכוי שתקבל את מה שציפית עבור התקציב המחושב מראש לפרויקט.
 • חיסכון בכסף בפיתוח - יש לך רעיון, ואולי מנקודת מבטך זה נראה לך קל ליישום. אך לעיתים קרובות, כאשר מיישמים רעיון, צצות תכונות פונקציונאליות הגיוניות. ככל שמציינים בצורה ברורה יותר כל הדרישות והרצונות, כך שני הצדדים מבינים טוב יותר אחד את השני, והסיכוי שהם יהיו מרוצים מהתוצאה גבוה יותר. כאשר קיים מפרט טכני מוסכם, סביר יותר שהמפתחים יפתחו את הפרויקט שלך במסגרת התקציב שצוין ובתוך פרק הזמן שצוין, ולא יהיה צורך בהשקעת 30-40 שעות עבודה נוספות או בביצוע מחדש של הפונקציונליות.
 • חיסכון בזמן - חוסר אפיון טכני או מסמך לא ברור מספיק הם הגורמים הישירים לחריגה מהמועד האחרון שהוקצה לסיום הפרויקט. מקרים כאלה מובילים לחילופי דברים ארוכים עם הלקוח וחוסר הבנה, הן מצד הלקוח, שלא מבין מדוע דרישותיו אינן מקוימות, והן מצד מנהלי הפרויקטים שלנו, הנושכים במרפקיהם שכן הם צריכים לבצע שוב ושוב את הפונקציונליות הנדרשת. כאשר הכל כתוב, ניתן למזער את אי ההבנות ואין צורך בשעות נוספות.

כיצד לכתוב מפרט טכני

אנו ממליצים לך לפנות לצוות המקצוענים שלנו על מנת לתאר בפירוט את תנאי הפרויקט שלך, לבצע הערכה נכונה ליישומו ולקבוע את המועדים הדרושים. אולם, יש אפשרות אחרת - אם יש בידך תקציב מוגבל, ביכולתך ליצור משימה טכנית בעצמך ולהגיש אותה אלינו להערכה. אנו נעזור לך לערוך מטלה טכנית בצורה נכונה לאתר. בכדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר, על המשימה להכיל את הנתונים הבאים:

 • הדרישות לחלק הטכני הן הבסיס, שכן על זה יעבדו המפתחים. מרכיב זה מתאר את כל הניואנסים המרכזיים בפיתוח רעיון עתידי: החל מבחירת CMS וכלה ביישום פונקציות ספציפיות;
 • החלק השיווקי – בחלק זה תלויה ההצלחה המסחרית של הרעיון. דרישות השיווק מתוארות תוך התחשבות בהיקף החברה, יתרונותיה, מצב השוק, רמת ואופי התחרות, מאפייני קהל היעד וכו\'.
 • עיצוב, שמישות, תוכן - חלק זה של האפיון עבור האתר מכוון להפוך את האתר לנוח, מעניין ושימושי ככל האפשר למשתמש.

כל משימה המתוארת באפיון צריכה להיות נקודתית. כלומר, צריך להיות ברור היכן הסתיימה משימה ספציפית והחלה הבאה. אין מקום במסמך לביטויים מופשטים כמו "הכינו דף מוצר פונקציונלי". זה מאוד סובייקטיבי - עבור חלק, פונקציונליות אחת תספיק, עבור אחרים, בכלל לא.  

אם ברצונך לפתח אתר פשוט ובמשימה יש צורך לתאר מודול פונקציונלי כלשהו, ואז לנתח אתרים עם פונקציונליות דומה או להשתמש בפרויקטים דומים שכבר הושלמו, יש לצרף קישורים לדפים עם הממשק והפונקציות הרצויות ולתת תיאור במשימה, מה בדיוק צריך לעשות וכיצד לשנות דוגמה זו או אחרת.

 • מבוא - קטע זה נועד להכניס אתכם לנושא במהירות. עליך להניח שאתה צריך להעביר את המשימה הטכנית למתכנת צד שלישי, ואין ביכולתך להיות איתו בקשר בזמן שהוא עובד על הפרויקט, עד למסירה. כלומר, המתכנת צריך לקבל את האפיון ושהכל יהיה לו ברור.
 • המטלה התפעולית היא היתרון שעל האתר להביא. לא מדובר על יתרונות מסחריים, אלא על המטרות העיקריות: מכירת סחורות, שירותים, אתר הנחות, מתן שירותים, חדשות וכו\'.
 • מטרה פונקציונלית – מהם האמצעים הטכניים שבאמצעותם אנחנו רוצים להשיג רווח. לדוגמה, עבור חנות מקוונת מדובר בקטלוג מוצרים, סל הזמנות, דפים עם מידע על משלוח והחזרות ועל החברה עצמה.
 • מיפוי - יצירת מפה או טבלה. חלק זה מכיל רשימה של ישויות המשמשות את הפרויקט. כלומר, עליכם לרשום את תכונות הישות, ולהבחין בדברים הקטנים העלולים להוביל לסיבוכים בהתפתחות הפרויקט. תוכל לראות דוגמאות לעבודה  כאן
 • דפי תיאור - ברוב המקרים זהו תיאור קצר למדי, מכיוון שנוכל להשתמש בהפניות לנתונים ולרשימות.
 • דרישות אמינות - אם מתוכנן אתר עם עומס גבוה, יש לציין זאת מראש כדי שלא תהיה בעיה.

כמה עולה פיתוח מפרט טכני

חברתנו עוסקת במספר תחומי פיתוח. אנו יוצרים אתרים ארגוניים פשוטים יחסית כגון דפי נחיתה וחנויות מקוונות. אנו גם  עוסקים בפיתוח צ\'אט בוטים. אך מלבד זאת אנו עוסקים גם במערכות מורכבות עם עומס גבוה, פורטלי CRM גדולים ומערכות ERP. האפיון תלוי בסוג הפרויקט, הדרישות והיקפו של הפרויקט, אך המבנה נשאר זהה.

 • אתרים ארגוניים פשוטים, דפי נחיתה, צ\'אט בוטים - ככלל, היישומים העיקריים והרכיבים הפונקציונליים חוזרים על עצמם מפרויקט לפרויקט, עם שינויים קלים. אנחנו מתארים בקפידה כל ניואנס בתוכנית העבודה. בדרך כלל, אפיון כזה הוא הוא בעל אורך של מספר עמודים. במקרה כזה, הדיון עם הלקוח על הפרויקט דורש בין שעה לשעתיים וכתיבת האפיון עצמו, ללא פריסות עיצוב, נמשך 3-4 שעות נוספות.
 • פרויקטים מקוונים וגדולים ברשת - עבור אתרים בעלי עומס רב ומערכות מורכבות, עם חיבורי ממשק רבים, יצירת משימה טכנית, ללא פריסות תכנון, דורשת 5 ימי עבודה מלאים, וזאת בהתחשב בכך שיש חומר ראשוני שמומחי החברה יכולים לסמוך עליו כדי ליצור מפרט טכני. אם אין חומר ראשוני שניתן להסתמך עליו, בדרך כלל, זמן הכתיבה יכול לקחת בין 40-50 שעות עבודה + 5-10 שעות לדיון עם הלקוח על המשימה הטכנית.

כתוצאה מכך, עלות מפרט טכני, בכל מקרה, תלויה במספר השעות שהשקיע המומחה שלנו. יש לדון בפירוט עם הלקוח על כל פרויקט על מנת להגדיר יעדים. צריך לחשוב עליו ולכתוב אותו, ואז להציגו ללקוח. לאחר מכן, יש לערוך אותו ולהעריך אותו על ידי המתכנתים. עליכם לוודא שניתן לממש את כל מה שאתם כותבים. יש צורך לתזמן שעות לפיתוח ורק לאחר מכן למסור אותו ללקוח. מדובר בעבודה קפדנית, ואנחנו לא ממליצים ללקוחות שלנו לחסוך כמה שעות בהכנת המפרט הטכני, אלא לתת לנו לעשות את העבודה ביעילות וללא טעויות.

בדרך כלל, אנו עומדים בפני מצבים בהם לקוח מגיע עם המפרט הכתוב שלו. ישנן שתי אפשרויות:

 • האפיון הורכב במהירות ללא תשומת לב לפרטים. אפיון זה נראה כמו רשימה של "רצונות" מבלי לתאר את פרטי הפונקציונליות. במקרה זה, אנו עדיין עורכים מפרט טכני חדש על מנת להסכים על כל הניואנסים עם הלקוח, שכן אותו ביטוי יכול להתפרש על ידי הלקוח, מנהל הפרויקט והמפתח בדרכים שונות לחלוטין.
 • האפיון נערך במיומנות על ידי הלקוח עצמו או בעזרת חברה אחרת העוסקת בפיתוח מפרט טכני. אך אם אנו מדברים על פרויקט בן 30-60 עמודים, עלינו להקדיש זמן משמעותי להתעמקות בפרויקט, ללמידת כל הדקויות ורק לאחר מכן להערכת הפרויקט. במקרים כאלה אנו לוקחים 5-10 שעות להערכת הפרויקט, ובמקרה של חוזה אנו מפצים את הלקוח על הסכום ששולם במסגרת התשלום עבור פיתוח הפרויקט.
img
img
img
img

תנאי תשלום

תנאי תשלום

img

בכל פרויקט אנחנו מעניקים ללקוחותינו גישה לממשק אישי למעקב אחרי פיתוח פרויקט וכרטסת שעות פיתוח ועלויות, כך שאתם משלמים בהתאם להתקדמות הפרויקט. תנאי התשלום יכולים להשתנות בהתאם לנפח פרויקט.

30%

תשלום מראש

icn

30%

באמצע הפרויקט

icn

40%

לפני השקה

img

אפשרות נוספת לרכוש מאתנו בנק שעות לפיתוח או לסגור הסכם להשמה מתכנתי החברה לפרויקטים אורכי טווח.

אמצעי תשלום

אנו מקבלים את אמצעי התשלום הבאים

 • icn MasterCard
 • icnVISA
 • icnWebMoney
 • icnבנק
 • icnהעברה בנקאית
 • icnPayPal

לקוחות

הלקוחות שלנו כותבים עלינו

אבל עדיף שניתן ללקוחות שלנו לספר עלינו ועל החוויה של לעבוד איתנו.
לחצו על האייקונים ותקראו מה הם אומרים עלינו. לא נגענו!

img
img

אחרי סיור קטן באתר שלנו, אולי ניפגש? כתבו לנו!

נשמח לחזור אליך במשך היום

background element

כתבו לנו

כתבו לנו

כתבו לנו

יש לנו הצעה ייחודית עבורכם, פשוט כי אנחנו רוצים להכיר אתכם טוב יותר וללמוד יותר על הפרויקט שלכם. השאירו את הפרטים שלכם ותנו למנהל הפרויקט שלנו במהלך השיחה את הקוד הסודי: 2022 ותקבלו 10% הנחה על הפרויקט שלך

קבל הנחה נוספת

%

חוות דעת

google icon
img
arrow